Obsługa podróży służbowych od 2004 roku

Nowości

Lotnisko Chopina: Rekordowy luty w historii portu

Lotnisko Chopina zaczęło rok rekordami. W pierwszym miesiącu 2024 roku obsłużyło 1,38 mln podróżnych, czyli o ponad 2 proc. więcej niż w zwycięskim, jak do tej pory, styczniu 2020 roku. W najkrótszym miesiącu bieżącego roku stołeczny port odprawił już ponad 1,4 mln pasażerów. Tym samym był to najlepszy luty w całej historii lotniska. Przy tak dużej dynamice wzrostu liczby pasażerów, Lotnisko Chopina zajęło również pierwsze miejsce w rankingu najbardziej punktualnych lotnisk na świecie według OAG, brytyjskiej firmy analizującej dane rynku lotniczego.

W lutym Lotnisko Chopina obsłużyło dokładnie 1.404.796 osób, czyli o 12 proc. więcej niż w tym samym miesiącu najlepszego 2020 roku. Był to rekordowy luty pod względem liczby odprawionych podróżnych w całej historii warszawskiego portu.

Jednocześnie według raportu publikowanego cyklicznie przez OAG, w lutym tego roku Lotnisko Chopina było najpunktualniejszym portem lotniczym na świecie, ze współczynnikiem 95,9 proc. odlotów na czas, wyprzedzając m.in. port w Dublinie, w Stuttgarcie oraz Dulles w Waszyngtonie. To awans z drugiego miejsca, na którym stołeczny port uplasował się w styczniowym wydaniu rankingu. Zestawienie uwzględnia 1.200 lotnisk, które obsługują co najmniej 1.500 lotów miesięcznie.

– Od początku roku Lotnisko Chopina notuje odbudowę ruchu. Jednocześnie stołeczny port jest na podium najpunktualniejszych lotnisk na świecie. Tak sprawne zarządzanie wciąż rosnącym ruchem na naszym lotnisku to ogromny sukces wypracowany przez wszystkie podmioty i służby operujące w naszym porcie. Rosnący popyt na podróże lotnicze wymaga od nas ciągłego udoskonalania działań operacyjnych oraz inwestycyjnych – mówi Łukasz Chaberski p. o. Prezesa Polskich Portów Lotniczych

Liczba pasażerów odprawionych w stołecznym porcie od początku roku znacznie przewyższa najlepszy jak do tej pory styczeń i luty 2020 roku, czyli ostatni okres wzrostów przed pandemią. W sumie przez dwa pierwsze miesiące 2024 roku lotnisko odprawił 2.785.627 podróżnych.

W najkrótszym miesiącu tego roku na Lotnisku Chopina przeprowadzono 12.600 operacji lotniczych. W sumie od początku roku w stołecznym porcie wykonano 25.618 operacji. Choć jest ich mniej o ponad 14 proc. w porównaniu do dwóch pierwszych miesięcy 2020 roku, to pasażerów w tym samym okresie jest o 7 proc. więcej. Dane te wskazują, że linie lotnicze korzystają z większych maszyn oraz że osiągają lepsze wskaźniki wykorzystania miejsc tzw. Load Factory niż cztery lata temu.

Rekordowy był też tonaż cargo. Stołeczny port obsłużył o ponad 2 proc. więcej ładunków niż w najlepszym jak do tej pory lutym 2020 roku, czyli 8.278 ton.

W lutym Lotnisko Chopina odprawiło ponad 917 tys. osób w ruchu Schengen i blisko 488 tys. w ruchu Non Schengen. Wśród pięciu najbardziej popularnych, regularnych kierunków ze stołecznego portu znalazły się: Londyn, Paryż, Amsterdam, Dubaj oraz Frankfurt.

22 marca 2024